073-2865666 :’טל
English

סיעור מוחות לחשיבה יצירתית

את המושג "סיעור מוחות" (Brainstorming) הגה בשנות ה-50 אלכס פ. אוסבורן (Alex F. Osborn) שותף במשרד הפרסום האמריקאי הגדול, "ברטון, דארסטין ואוסבורן", והוא פרסם אותו בשנת 1957 בספרו Applied Imagination.

ארגונים הגיבו בהתלהבות לגישה, בשל צורך גובר ברעיונות חדשניים לזירוז פיתוחם של מוצרים, תהליכים ושירותים חדשים. עבור רבים, גישתו של אוסבורן נראתה כמו מתת שמיים. לא היה עוד צורך להסתמך על ההשראה בחיפוש אחר תשובות. כמו אופנות אחרות בניהול, ההתלהבות מן הגישה מיצתה את עצמה והפופולריות שלה דעכה מעט.

ביצוע נכון של התהליך מחייב הכרה עם שלביו, וניהול נכון של הישיבה. אחרת, קיים סיכוי רב להתבדרות הישיבה ללא תוצאות.

אנחנו מסייעים, לבצע סיעור מוחות עם צוות החברה לכל  אורך תהליך הפרויקט,

השלבים בתהליך יכללו:

1. כללי המשחק
- הצגה למשתתפים את העקרונות המרכזיים של הטכניקה: חל איסור להעביר ביקורת בשלב הראשוני, עידוד רעיונות "פרועים" ובלתי שיגרתיים, שימת דגש על העלאת רעיונות רבים ככל האפשר.

2. סיעור מוחות אישי- לאחר הגדרת הבעיה כל משתתף יתבקש לרשום לעצמו רעיונות שונים לפתרון הבעייה שהועלתה. מתוך ניסיוננו, מתן פרק זמן לפעילות זו מאלץ את האנשים להתמודדות אישית ותורם לכמות ופיריון הרעיונות. כל אחד מהמשתתפים יתבקש לבחון את הרעיונות שהועלו על ידי מספר משתתפים אחר ולציין 2-3 רעיונת של משתתף אחר עמם הוא מתחבר ולפתחם באופן עצמאי. לתרגיל זה חשיבות בפיתוח חשיבה יצירתית ובהצלחת המפגש כולו.

3. החלפת דעות- לאחר מיצוי של סיעור המוחות האישי על מנת לקדם חשיבה יצירתית יש להנחות מפגש פתוח שבו יוצגו הרעיונות השונים על יתרונותיהם וכן זוהי גם ההזדמנות לצבור רעיונות נוספים ויצירתיים כתוצאה מהדיון הקבוצתי. כאן יש לבחון שיפורים של הרעיונות שהועלו, צירופי רעיונות ואף כאמור הגעה לרעיונות חדשים לגמרי.

4. שימוש בדיאגראמה לסיעור מוחות
הדיאגראמה מסייעת לפתח כל מערכת של רעיונות קשורים או של מידע קשור על-ידי הצגת יחסי הגומלין בין נושאים בהיררכיה. הן משפרות חשיבה אסוציאטיבית בהירה ותקשורת טובה, אשר מעודדות יצירתיות ופתרון בעיות.

5. סינון הרעיונות- השלב האחרון במפגש הוא סינון הרעיונות. סינון הרעיונות יכול להתבצע על ידי פרמטרים שונים בהתאם לאופי הבעייה כגון: עלות,סיכויי הצלחה, תשואה צפוייה, משך זמן ליישום ופרמטרים אחרים. ניתון גם לשלב את טכניקת ששת הכובעים של דה בונו על מנת לסנן את הרעיונות שעלו.

שם
טלפון
דוא''ל